Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania
#rodzaje #centralne-ogrzewanie #instalacja-gazowa
Centralne ogrzewanie to podstawowa instalacja w każdym domu. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko koszt systemu centralnego ogrzewania, ale także jego wydajność, komfort użytkowania oraz koszty związane z eksploatacją. Systemy centralnego ogrzewania można podzielić na wiele sposobów. Dziś skupimy się na podziale temperaturowym.
Instalacja centralnego ogrzewania wysokotemperaturowa
Przez długi czas bardzo popularna była wysokotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania. Instalacja centralnego ogrzewania działa na zasadzie przesyłania do grzejników wody o temperaturze ponad 70 stopni Celsjusza. Taką temperaturę można osiągnąć za pomocą dowolnej liczby kotłów, niezależnie od tego, czy są one zasilane olejem, paliwem stałym czy gazem. Jest to jedyne zastosowanie, jakie mogą mieć kotły na paliwa stałe. Praca w niskiej temperaturze może powodować osadzanie się sadzy na wymiennikach ciepła, co niekorzystnie wpływa na ich sprawność.
Grzejniki są elementem grzewczym, który ogrzewa dom za pomocą systemu ogrzewania wysokotemperaturowego. Ogrzewanie odbywa się poprzez konwekcję. Ruch powietrza w pomieszczeniach jest wynikiem tego zjawiska i może być szkodliwy dla osób z alergią na kurz. Taki system centralnego ogrzewania może również wysuszać powietrze, co jest bardzo niepożądanym zjawiskiem. Warto zastosować nawilżacze powietrza, aby poprawić warunki panujące w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami.
Instalacja centralnego ogrzewania niskotemperaturowego
Ogrzewanie niskotemperaturowe to drugi rodzaj instalacji grzewczej dla domu. Ten niskotemperaturowy system centralnego ogrzewania wykorzystuje wodę, działa ona w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Do ogrzewania pomieszczeń w domu potrzebna jest powierzchnia grzewcza większa niż podłoga, ze względu na niższą temperaturę jej czynnika grzewczego.
Niskotemperaturowy system centralnego ogrzewania może być zasilany przez różne źródła ciepła. W tej roli dobrze sprawdzają się kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Dostępne są jednak również inne kotły gazowe lub olejowe.
Promieniowanie jest podstawą ogrzewania podłogowego. Dzięki niemu ruch powietrza w pomieszczeniu zostaje znacznie ograniczony, a przy tym nie wysycha zbytnio. Ten system ogrzewania jest korzystny nie tylko dla alergików, ale także dla wszystkich innych. Ze względu na bardziej naturalny rozkład temperatury, centralne ogrzewanie podłogowe jest lepsze dla wszystkich domowników.
Który system grzewczy wybrać?
Powyższe porównanie może pomóc Ci zdecydować, który system centralnego ogrzewania jest dla Ciebie odpowiedni. Istnieje wiele czynników, które wpływają na Twoją decyzję. Odpowiedź nie zawsze jest prosta. W pierwszej kolejności należy zdecydować, czy instalujemy centralne ogrzewanie, czy wykorzystujemy ponownie elementy istniejącego systemu. Jeśli robisz poważne remonty, twoje opcje są często ograniczone. Jeśli podłączasz instalację pod nowy dom, ważne jest, aby porównać oba rodzaje instalacji. Powinieneś również określić swoje priorytety, a następnie wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!