MENU
Jesteś tutaj: Blog Co to jest przegląd budowlany?

Co to jest przegląd budowlany?

#przeglad #budowlany #przeglad-budowlany

11:12, dnia 03 sierpień 2022r.
Kategoria:Blog
1338
0

Ważne jest regularne i doraźne kontrolowanie stanu technicznego nieruchomości w celu zapewnienia, że pozostaje ona w dobrym stanie. Polskie prawo budowlane jasno definiuje tę konieczność i wskazuje wykwalifikowane osoby, które mogą przeprowadzać różne rodzaje przeglądów technicznych. Regularny przegląd budowlany jest czymś więcej niż tylko żmudną formalnością. Zapewnia on bezpieczeństwo właścicielom nieruchomości i pomaga zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek usterek czy awarii.

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzanie okresowych przeglądów budynków?

Dokumentem regulującym zasady i kontrole budynków jest Prawo budowlane. Prawo budowlane nakłada pewne obowiązki na zarządcę lub właściciela nieruchomości. Muszą oni utrzymywać i użytkować budynek zgodnie z jego zawartością. Obejmuje to użytkowanie nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem oraz przestrzeganie wymogów ochrony środowiska. Ważne jest również utrzymanie wartości estetycznych i technicznych budynku, aby uniknąć ich dalszego pogorszenia.

Jak można osiągnąć te cele?

To proste, Administratorzy i właściciele powinni zlecać regularne przeglądy budynków przez uprawnione osoby. Technologia umożliwia dostęp do kompletnej, aktualnej bazy danych, która pomoże w zarządzaniu nimi i planowaniu ewentualnych modernizacji. Zarządcy nieruchomości powinni pamiętać o odnotowywaniu wszystkich przeglądów technicznych i kontroli w dzienniku budowy.

Jaki jest najlepszy moment na przeprowadzenie przeglądu technicznego budynku?

Prawo budowlane zawiera szczegółowy opis przeglądów i wymaganej dokumentacji. Istnieją cztery rodzaje obowiązkowych przeglądów.

- okresowe, przeprowadzane co najmniej jeden raz w roku,

- okresowe, co najmniej raz na pięć lat,

- okresowe, co najmniej dwa razy w roku,

- każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych związanych z działalnością człowieka lub zjawiskami naturalnymi.

Coroczny przegląd budowlany

Obiekty budowlane powinny być kontrolowane co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na zdolność konstrukcji do wytrzymania skutków działania warunków atmosferycznych oraz normalnego użytkowania obiektu. Co dwanaście miesięcy należy przeprowadzić przegląd budowlany - sprawdzać prawidłowość działania urządzeń i instalacji chroniących środowisko, takich jak instalacje gazowe czy przewody kominowe.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

           

© wszystkie prawa zastrzeżone